Bytový design je i o tom, aby doma bylo nejlépe

Při zařizování nového bytu či domu jde většinou o vytvoření útulného a pohodlného místečka, kde se budete cítit dobře. Spousta lidí touží i po moderním a atraktivním zpracování. Je však potřeba myslet dopředu.

Současné trendy bytovém designu se vyznačují jednoduchostí, jedinečností a lehkostí. Z každého kusu nábytku by měla dýchat vaše osobnost. Dbá se na úsporu prostoru, to se však řeší šikovně zakomponovanými bednami a krabicemi. Bílá barva na stěnách je postupně nahrazována rozmanitými odstíny šedé. To by měly vyvažovat doplňky v jasných a zářivých barvách (oblíbená je zejména tmavě modrá či fialová). Z motivů převažují jemné květiny, působivé retro a ostrá geometrie.

Stálé oblibě se těší i skandinávský styl, a není divu. Vyznačuje se čistými liniemi a funkčností. Skladný a praktický nábytek dokáže ušetřit spoustu potřebného místa. Světlé barvy mají účel v optickém zvětšení prostoru. Aby výsledný dojem nebyl až příliš studený, zajišťují jemné siluety, třeba v podobě malby na stěně. Vhodnými doplňky jsou taktéž květiny a spousta dřeva.

Dřevo a květiny jsou typické i pro další velice oblíbený styl bydlení, a to návrat k přírodě. Syntetické materiály se nahrazují těmi přírodními. Sem patří například kůže, vlna a již zmíněné dřevo (hlavně dubové). Linie jsou zaoblené. Výsledný dojem by měl působit harmonicky.

Kovy se dají v rámci bytového designu zakomponovat prakticky do všeho: rám postele, nohy stolu, závěsy k lustru či lampě. Velice populární jsou i starožitné doplňky a nábytek. Renovují se věci, které dřív sloužily jiným účelům. V tomto případě je ale třeba dát pozor na výsledný dojem. Starodávná truhlice, ač sebekrásnější, jen těžko vynikne v záplavě křiklavých krabic a skříní.

Nedoporučuje se kombinovat příliš mnoho stylů dohromady. Celkově však platí, že jde převážně o váš vkus. Takže ať už zařizujete byt či dům, spoléhejte se spíše na sebe než na aktuální trendy. Mělo by se vám zde zkrátka líbit i po několika letech, a to bez nutnosti každoroční rekonstrukce. 


GALERIE
Prohlédněte si fotogalerii projektu