Hobití domky - budoucnost bydlení a chataření?

Ať už jste fanoušci filmů o hobitech nebo ne, určitě budete souhlasit, že malebné vesničky plné malých domečků vypadají kouzelně. Já jsem ale objevila, že tento nový trend přináší zajímavé řešení třeba pro ty z vás, kteří máte pozemek, kam se chystáte postavit chatu. Hobití domky jsou v zahraničí ale oblíbené i klasické domy k bydlení. Tak se na to pojďme mrknout.

 

Domky v hlíně

Tolkien by měl radost, kdyby viděl, že se jeho idee chytly i velké firmy, které staví domy zanořené do vrstvy hlíny. Výhodou takového domu je nejen izolace ale i praktičnost. Po téměř celém jeho povrchu se dá pěstovat tráva, která také slouží jako super izolant a navíc v tomto případě příroda neustupuje stavbě.

Uznávám, že tento typ domů je spíše pro romantické duše nebo ty, kteří touží po bydlení v přírodě. Je ale fajn i jako rekreační dům a díky speciální konstrukci může stát za pár dní.

Kam s hobitím domkem?

Jestliže jste si koupili pozemek ve svahu, pak místo nákladného vyrovnávání můžete naopak dům zasadit do středu kopce. Hodí se i tam, kde je kamenné podloží nebo velmi nerovný povrch. Když se rozhodnete pro konstrukci, můžete domek postavit téměř kdekoliv.

Sami nebo s dopomocí

Návodů na stavbu hobitích domů je mnoho. Pokud se vám nechce pracovat s hlínou, můžete využít konstrukci. V Čechách se jejich stavbě věnuje Green Magic Homes, kteří nabízí několik typů. 

Pro potěšení a inspiraci přikládám pár obrázků. Ne, nestavím je...zatím :-)  Ale představte si, nabízet takový domek jako Airbnb, to by se hosté hrnuli, že?


GALERIE
Prohlédněte si fotogalerii projektu