Jak na libové bydlení? S bytovým designérem přece

Bytový designér poradí, jak na libové bydlení

Vytvoření pěkného, funkčního a zároveň vkusného bydlení vypadá na první pohled jako hračka. Pustíte-li se ovšem do vylepšování dětského pokoje, obýváku či ložnice, nebo dokonce připravujete zařízení zcela nové domácnosti, zjistíte, že to tak úplně jednoduché zase není.

Využijte služeb odborníka, který má bytový design v malíku. Poradí si s kompozicí, s barevností, s praktickým využitím, s dekoracemi i dalšími drobnostmi. Jeho cena není nijak závratná a hodně peněz vám dokonce dokáže ušetřit. Například kvůli nedostatečnému počtu elektrických zásuvek nebudete muset předělávat elektroinstalaci.

Nejde jen o osobní vkus

Jak se vytváří dobrý design interiérů? Záleží samozřejmě na finančních možnostech majitele a na požadované funkčnosti prostoru. Důležité jsou jeho technické dispozice, proporce, světelné podmínky, propojení jednotlivých místností, celková atmosféra a využitelnost. Bude byt sloužit pouze jako noclehárna, nebo někomu, kdo je hodně doma?

Některé věci fungují napříč celým interiérem. Obecně například platí, že z materiálů je nejvhodnější dřevo, ať již z praktických nebo zdravotních důvodů. S kovy a plasty proto opatrně. Úložné prostory musí být funkční, zároveň by neměly zastavět celý interiér. Důležité je i využití světla a osvětlení, které slouží k praktickým účelům i ke zvýraznění zapomenutých zákoutí. A pozor při výběru obrazů a květin!

Jak na návrh obývacího pokoje, kuchyně a ložnice

Největší místností bytu bývá obývák, jistě si tedy zaslouží náležitou pozornost. A je jedno, chcete-li ho upravit v industriálním, nebo DIY stylu. Začít je třeba již jeho barvou, jejíž odstín by měl tmavnout směrem k oknu. Což takhle zkusit světlejší nádech stále trendy tyrkysové či mokasínově hnědou?

Hodně moderní je konferenční stolek na kolečkách, je mobilní a nepřekáží. Nebo můžete místo klasiky zkusit použít několik drobnějších, sourodých kousků nábytku, jako jsou stolky, barové židle, kufry, truhly či další vhodné objekty k odkládání. Vznikne mobilní set, jehož jednotlivé kusy lze lehce přenést na potřebné místo. Nezapomeňte na lampu ke čtení.

Pokud nábytek dokupujete postupně, opět se vyplatí poradit se s designérem, aby celý obývák dohromady pěkně ladil.

Naše tipy: pěkný bytový design Praha a okolí

Na obývací pokoj často navazuje kuchyň. Při její realizaci obzvláště dbejte na funkčnost. Design, včetně módní bílé barvy, to už potom nezachrání. Jak se říká, dvakrát měř, jednou řež, a také tady designér dokáže ještě ve fázi návrhu odhalit funkční nedostatky. Například aby se pěkné prosklené skříňky v horní části linky nekřížily.

Víte, že zrcadla údajně nemají dobrý vliv na lidský organismus v průběhu spánku? Myslete na to při zařizování ložnice. Stejně i na počet poliček, jelikož se na nich drží prach, a na umělé hmoty, uvolňující zdraví škodlivé výpary. Barevné ladění ložnice by měla ovlivnit její orientace. Při jižní použijeme chladné barvy jako modrou, při severní teplé jako žlutou a světle zelenou.