Málo světla v interiéru? Tohle je můj tip

Tělo je od přírody nastaveno tak, že ve tmě postupně vypíná funkce a spouští přípravu na spánek a odpočinek, zatímco na světle během dne máme hodně energie. Stejně to funguje v tmavých a prosvětlených prostorech v interiéru. A jak z tmavého bytu uděláme světlý?

Tam, kde je málo světla, se cítíme unavení, často bez energie a slabším jedincům se mění i nálada. Existuje mnoho bytů, které mají skvělé dispozice, ale bohužel z mnoha důvodů nenabízejí jejich obyvatelům mnoho světla. Jsou ale triky, kterými jde byt rozzářit a nemyslím tím jen přidat další lampičku.

Záclony

Záclony sice skýtají soukromí, na druhou stranu hustota vzoru často blokuje velkou část denního světla. Vybírejte tedy ty s jednoduchým vzorem. Pokud máte na parapetu obrovské květiny, pryč s nimi - stíní. Okolí okna by mělo být co nejsvětlejší, aby odráželo světlo dál do místnosti. To platí hlavně u oken, která jsou vsazená do silných zdí.

Barva stěn

Jak určitě tušíte, opět by se zde mělo pracovat se světlými barvami a bílou. Experimenty s barvou stropu se moc nevyplácejí, i tady se hodí bílá. Co naopak funguje, je tmavá podlaha.

Zrcadla

Super fintou, jak dostat do místnosti více světla, je použití zrcadel.  A nemyslím tím jen klasické zrcadlo v rámu, v obchodech najdete zrcadlové dekorace na zeď, existují i samolepky s povrchem připomínajícím zrcadlo (tam bych ale byla opatrná, například v podnájmech). Kdo rád doma tvoří, může zrecyklovat staré zrcadlo a dát mu nový kabát nebo ho rozdělit na několik menších a kousky vložit do zajímavých rámečků.

Světla

Logicky jsem je nemohla vynechat. Rozmístěte malá světýlka po pokojích a chodbách tak, aby výsledný efekt vytvořil útulnou atmosféru. V obchodech najdete LEDková světélka, která už konečně svítí teplým světlem a navíc jsou úsporná. Byt doplňte o větší světla, při kterých budete moci pracovat nebo číst.

Nezapomeňte: lesklé povrchy přenášejí světlo, barevné třpytivé doplňky místnosti rozzáří, stejně jako lesklé závěsy.

Zdroj fotografií: Bonami.cz, Zaclona.cz


GALERIE
Prohlédněte si fotogalerii projektu