Mýty o home stagingu 6. – to přece zmáknu sám

Těch podivuhodných mýtů, pověr a jiných nesmyslů, které mezi veřejností kolují o home stagingu, jsem už tady představila celé procesí. Minule jsme se například široce rozepsala o tom, proč se lépe prodává nemovitost nábytkem spíše zaplněná než prázdná. Dnes si vezmu na paškál další široce rozšířený blud.

Velmi často se totiž setkávám s názory realitních makléřů a klientů, že si nemovitost k prodeji připraví lehce sami. Vždyť na tom přeci není nic složitého: uklidit, rozestavět pár dekorací, dát kytku na stůl a rozsvítit všechny lampy. Jenže tak jednoduché to opravdu není.

Těžká řehole home stagerova

Home stager musí umět spatřit nemovitost optikou kupujícího, odhalit, co by na něj nepůsobilo dobrým dojmem a naopak vytvořit pocit, který kupující hledá. Především však home stager nesmí nikdy zapomenout, že právě nemovitost je to, o co kupujícímu jde v první řadě. Vybavení a dekorace pouze pomáhají prostor prezentovat, stejně jako modelka prezentuje oblečení na módní přehlídce.

Nabízené nemovitosti jsou různé. Některé jsou moderní a jiné hodně staré, rozmanitý je jejich architektonický styl a vzhled interiéru. Jsou tu malé bytečky i rozlehlé vily jako stvořené pro vkusné bydlení, někdy jsou prázdné a celkem zanedbané, jindy obývané a doslova z nich sálá pohoda rodinného krbu. Proto i jejich úprava a příprava pro prezentaci musí být různá.

Profil ideálního home stagera. Jste to vy?

Zajištění home stagingu je vždy velice individuální. Jeho základní pravidla ovšem zůstávají neměnná: ukázat a prosvětlit prostor, vytvořit útulnou atmosféru a zaujmout oko zájemce. Pokud tedy máte následující schopnosti, znalosti a možnosti, klidně se do home stagingu pusťte sami.

Co by měl mít schopný home stager:

  • Barevné cítění
  • Cit pro detail
  • Dobré prostorové vnímání a prostorovou představivost (aby například poznal, kam který kousek nábytku postavit, kde je vhodné místo pro konkrétní obrázek či zda dekorace svou velikostí odpovídá zbytku interiéru)

Správný home stager:

  • Má vlastní sklad dekorací, drobného nábytku a dalších nezbytností pro zařízení a aranžmá nemovitosti
  • Umí zařídit vystěhování nemovitosti, zajistit malování a drobné opravy, zapůjčit nábytek, realizovat profesionální fotoprezentaci či videoprezentaci

V opačném případě všem rádoby „houmstejdžrům“ doporučuji obrátit se na skutečného profíka.


GALERIE
Prohlédněte si fotogalerii projektu