Podlahy, základ vkusného bydlení

Chodíme po nich, stojí na nich nábytek, vytváří nejrozsáhlejší barevnou plochu interiérů – a přesto jsou téměř na okraji našeho zájmu… Řeč je o podlahách, které si rozhodně zaslouží mnohem více pozornosti, než se jim dostává. Jak na ně, aby dobře a co nejdéle sloužily? Důležitá je pravidelná údržba, ovšem začít musíme správným výběrem. Poradím vám, jak.

Správně vybraná podlaha musí splňovat několik kritérií:

  • Svými vlastnostmi odpovídat míře a době zatížení
  • Funkčně respektovat jednotlivé místnosti
  • Pozitivně podpořit pocit vkusného bydlení

Na první pohled to vypadá jednoduše, ovšem je důležité, vědět jak na to. Zlaté pravidlo zní: dejte na radu odborníka, který se zabývá návrhem vašeho bytového designu od A do Z – podlaha je jeho pevnou součástí.

Jaké jsou hlavní druhy podlahových krytin

Nyní se podívejme, jaké rozlišujeme typy podlah. Na trhu jich je v současné době celá řada a konečný výběr záleží také na množství času, který péči o ně chcete věnovat. A též na „drobnostech“, máte-li domácího mazlíčka a v kterém patře paneláku bydlíte.

Dlažba

Dlouholetý hit kuchyní, předsíní, sociálních zařízení a teras, skvěle se udržuje a ještě lépe vypadá. Chlad, který vyzařuje, lze snadno utlumit podlahovým topením. Patří sem i dnes oblíbený přírodní kámen.

Dřevo

Stává se králem moderního zařízení domácnosti, ať ho položíte do pokoje, pracovny či chodby. Je kvalitní, pyšní se neobyčejně dlouhou životností a dobře se doplňuje různými dekoracemi. Na výběr jsou klasické parkety, prkenné podlahy, lamelové tělo s vrchní částí dřeva či novinkové dřevěné kostky.

Koberec

Zásluhou praktičnosti a útulnosti stálice mezi podlahovými krytinami. Přestože jsou nevhodné pro alergiky a náročnější na údržbu.

Korek

Na první pohled možná luxusní materiál, avšak zaslouží si mnohem více pozornosti, než se mu jí momentálně dostává. Má dobré izolační vlastnosti, svým vzhledem zahřeje a ještě dobře vypadá.

Linoleum

Je velice odolné, hygienické a dobře se ošetřuje. Nebojte se, že šedivé lino pokazí vaše moderní bydlení, právě naopak – dnes se v barevnosti a vzorech meze nekladou.

Lité materiály

Velký trend např. do moderního „minimalistického“ bydlení. Lité povrchy jako polyuretanové a pryskyřičné stěrky 

nebo cementové a betonové směsi s finální úpravou leštěním či broušením mají před sebou zářnou budoucnost.

Plovoucí podlaha

Díky podkladové kročejové fólii jsou pružnější a šetří vaše klouby, takže se hodí i do kuchyně. Systém clik clak umožňuje snadnou pokládku a po rozložení nové využití jinde. Samozřejmě je třeba nešetřit na kvalitě, levnější značky mohou dělat problémy vinou vlhka.

PVC

Pokud chcete ušetřit za nákup drahých materiálů a podlaha nebude příliš zatěžována a špiněna, je pévécéčko ideálním řešením. Jeho design totiž dobře imituje kámen, dlažbu nebo i dřevo. Zvláště dobře vypadá vinyl, věrně imitující přírodní materiály ve formě lepených vinylových dílců či jako vrchní vrstva na podkladu lamel.

Podlahy v rámci návrhu interiéru

Kam s tím? Věčnou otázku v případě povrchových krytin snadno vyřešíme, odpovíme-li si na následující otázky:

  • V jakém typu nemovitosti se bude podlaha pokládat?
  • Jak náročná na provoz je konkrétní místnost na provoz?
  • Jaké bude zatížení podlahy?
  • Jaké jsou nároky na zvukovou a tepelnou izolaci?

Výsledkem jsou tři kategorie místností podle náročnosti a do nich vhodné podlahy:

Nejnáročnější – kuchyň, koupelna a předsíň s chodbou

Hodí se: dlažba keramická či kamenná, dřevo teakové, koberec zátěžový (na chodby), linoleum, plovoucí podlaha pro vyšší zátěž, PVC, lité materiály

Středně náročný – dětský a obývací pokoj

Hodí se: dřevo, kámen štípaný, keramická dlažba, koberec, korek, laminátová plovoucí podlaha, lité materiály

Nejméně náročná – pracovna a ložnice

Hodí se: dřevo, koberec, vinyl, lino

Potřebujete-li s volbou vhodné podlahy poradit, neváhejte a obraťte se na mne. Určitě společně vymyslíme něco pěkného, praktického i cenově dostupného!


GALERIE
Prohlédněte si fotogalerii projektu