Poznejte nové styly života a bydlení, které vám dopomohou ke štěstí

Určitě už jste zaznamenali nejrůznější styly bydlení a přístupu k životu, které plní knihkupectví. Patří mezi ně hygge, lykke, lagom a konmari apod. Každému se budu věnovat zvlášť a pokusím se vám přiblížit, co si z každého stylu vzít. Dnes to bude HYGGE…

Co znamená HYGGE

Pod tímto názvem, který pochází z norštiny (a dánštiny), se skrývá doslova a do písmene pohoda. Životní styl, který nabízí pohodlí, klid, vděk, za to, co máme, uvědomění si krásy okolo sebe, a hlavně radost ze života.

Životní styl, který má své kořeny v 18. století se ze skandinávských zemí pomalu převalil přes Evropu a Ameriku, a zvláště tam se už před pár lety otevřely na jeho základě instituty štěstí.

Typické znaky HYGGE

Hygge se vyznačuje neutrálními barvami, měkkými a hřejivými materiály a doplňky, které jsou sice vzhledově jednoduché, ale přitom rozmazlují a pomáhají nám se cítit dobře. Nesmí chybět dekorativní osvětlení, které vytváří příjemnou atmosféru a svíčky. Polštářky, deky, chlupaté nebo pletené přehozy různých typů a tvarů jsou nutností, stejně jako dřevěné doplňky a další přírodní doplňky. Třešničkou na dortu bývá domácí krb, který dotváří atmosféru. Ta by měla mít takovou moc, že když přijdete z práce úplně vyšťavení, váš hygge interiér vás obejme, zklidní a vám odpočinout na další den. Bude to váš přístav.

Proto je cílem proměnit obývací pokoj na místo, kde je málo techniky, za to spousty místa na klidné polehávání, ložnici na svatyni a koupelnu na voňavé lázně.

Pravidla HYGGE

  • pouze neutrální barvy (vyhněte se jasným a zářivým odstínům)
  • doplňky ze dřeva vítány
  • jednobarevné deky – čím víc, tím lépe
  • chundelaté a pletené přehozy v neutrálních barvách a polštářky, aby byla možnost se uvelebit kamkoliv
  • bílé svíčky, případně voňavé (jasmín, vanilka, skořice)
  • upozaďte konzumní život a obklopte se věcmi s příběhem
  • krb
  • horké drinky jako chai tea, horká čokoláda apod. vám pomohou s pohodovou relaxací

UŽÍVEJTE SI PŘÍTOMNÝ MOMENT a vypněte negativní myšlenky a stres z celého dne...


GALERIE
Prohlédněte si fotogalerii projektu